Senaste ändringarna - Sök:




Redigera menyn

Hjortsberga Spelträffar

Vi träffas i Hjortsberga församlingshem, Johannishus ungefär en gång i månaden under vinter halvåret. Maila till andy.davey@litorina.fhsk.se för information.

Låtar från Blekinge som vi ofta spelar.

1. Engelska efter Alfred Petersson (SvL, Band 18, nr 275)
2. Vals efter Alfred Petersson(SvL, Band 18, nr 296)
3. Engelska efter Alfred Petersson (SvL, Band 18, nr 298)
4. Polska efter Alfred Petersson (Dm)
5. Brudmarsch från Tving efter bröderna Wallin
6. Spel-Görans Vals
7. Dahl polska efter Ola Olsson
8. Schottis efter Ola Olsson
9. Rinnländer efter Ola Olsson
10. Mazurka efter Yngve Persson
11. Vals efter Ola Olsson
12. Schottis efter Karl-Magnus Olsson, Ringamåla
13. Vals efter Hans Pålsson, Vambåsa
14. Vals efter Anton Persson, Hjälmsa (i D)
15. Vals efter Anton Persson, Hjälmsa (i G)
16. Polska från Tving efter Sven Wallin
17. Polska efter Gustav Andersson, Karlskrona
18. Böndernas Avskedsmarsch
19. Engelska från Sven Johnssons notbok
20. Engelska efter Ola i Skarup
20. Engelska efter Ola i Skarup (Gossen i gården)
21. Engelska efter Alfred Pettersson (i D)
22. Morotapolka
23. Polska Ur Notbok för E.J. Jonasson
24. Mazurka efter Adolf Sjöström
25. Pollonois efter Gustaf Andersson
26. Polska efter Gottfred Pettersson
27. Ecossaise efter Ola i Skarup
28. Vals efter Hans Håkansson
29. EG Engelska
30. Hästdansen
31. "Rullpolskan" efter Alfred Petersson (SvL, Band 18, nr 282)
32. Vals efter Hans Håkansson
33. Ringländer (Schottis)
34. Kungapolskan
35. Polska i d-dur efter Alfred Pettersson
36. Polska i d-dur efter Ola i Skarup

Andra låtar som vi brukar spela

1. Brudmarsch från Tolg, efter Jonas Johansson (SvL Sm. 115)
2. Juringius
3. 1814
4. Gladlåten
5. Polska från Tuna
6. Barockpolskan
7. Polska efter Lasse i Svarven
8. Polska efter Bruun
9. Polska efter Petter Dufva (D dur)
10. Polska efter Bruun - på kurs med Maria Bojlund
11. Polska efter Blomgren (SvL Skåne nr. 469) på kurs med Maria Bojlund
12. Polska efter Ola Lans (SvL Skåne nr. 1010) - från Stormhatt
13. Menuett efter Mattis Kollberg - från Stormhatt
14. Menuett efter Carl Gabriel Malmberg (SvL Skåne nr. 168)
15. Kosack (Polen)
16. Oberek(Polen)
17. Långdans efter Puxon (Gotland)
18. Vevlirepolska (Gotland)
19. Kvarnpolska (http://www.stefanlinden.se/V/visa%20Kvarnpolskan%20fr%20Oland.pdf)
20. Där satt en gubbe (Skåne)
21. Midsommarpolska (August Strömberg)
22. Schottis efter Karl-Magnus Olsson, Ringamåla
23. Skräddarpolskan
24. Eklundapolska nr 3

Redigera - Historik - Utskrift - Senaste ändringarna - Sök
Sidan senast ändrad 2018-05-31 20:13