Senaste ändringarna - Sök:




Redigera menyn

C-dur

Ingår i kategorin

Låtar i C

"509:an"
Alftaålen
Anglais efter Alfred Petersson, Nättraby, Blekinge (SvL, Band 18, nr 294)
Anglais efter Alfred Petersson, Nättraby, Blekinge (SvL, Band 18, nr 315)
Anglais efter August Bondeson (SvL Halland 259)
Anglais efter August Bondesson (Sv. L. Halland 260)
Anglais efter Per Nilsson Dahlberg (SvL Skåne nr. 193)
Angloise ur Nils Jacobs notbok (SmM X-62)
Bardudalens vackre klang
Bingsjöpolska efter Ritäkt Jerk
Björklingelåten (Björklingemarschen)
Bleking efter Carl Aron Hakberg (SvL Västergötland 41)
Bleking efter Fredrik Lundqvist (SvL Västergötland 87)
Bohlinpolkett
Brudmarsch efter Gulamåla-Viten
Brudmarsch efter Hellstedt
Brudmarsch efter Johan Magnus Dahl (SvL Småland 149)
Brudmarsch efter Karl Svensk (SvL Uppland nr. 65)
Brudmarsch från Röke Socken
Brudmarsch från Tolg, efter Jonas Johansson (SvL Sm. 115)
Brudringdans från Delsbo Polska efter Simon Svensson i Älfros (?)
Brännvinslåt efter Gås-Anders
Brännvinspolonäs efter Rondahl i C
Brännvinspolska efter Kvick Olle
Bråttom
Bröder, vi ha långt att gå
Bøhmer-Dans
C i G, Grind Hans Jässpodspolska
C-dur G-dur Schottis
Delsbo Brudmarsch
Delsbopolska efter Carl Sved (179)
Den första
Det måste hända något
Djursdalapolskan
Dockedansen
Dryckesvisa från Floda
Drömde mig en dröm i natt
Dödens vals / Farfarsvalsen
Englis (Totakt-pols, nr. Biehl-8)
Fan på Gräsö
Fantomen
Farfars Göinge-Polka
Fransk Reel
Funäsdalspolska efter Olof Halvarsson
Fätemyrsvalsen
Godtemplar Polka (No. 28 efter Olof Persson Norrgren)
Gubbstöt efter Pelle Fors
Gubbstöt efter Pelle Fors
Gynge Dantzen (Göingedansen)
Gärdsbygubbarnas polska
Gånglåt efter Gås-Anders
Gånglåt efter Karl Styfberg
Gånglåt efter Klas Harpare (SvL Uppland nr. 64)
Gånglåt efter Lapp Nils (SvL Jämtland 242)
Göingesång
Hanna Larssons schottis, av Peter Larsson
Hedesundapolska
Hejsan, bra finanser! (SvL Hälsingland 209)
Hoppseravals
Hopsa-Vals
Horgalåten
Hvarför dröjer du så länge?
Högmans schottis
Isblommor
Jesse James-polkett
Jonas skotska nyckelharpsmarsch
Kadrilj efter Alfred Petersson, Nättraby, Blekinge (SvL, Band 18, nr 295)
Kadrilj efter Ankarloo (SvL Skåne nr. 97)
Kadrilj efter Jöns Persson (SvL Skåne nr. 74)
Kadrilj efter Per Joel Berntsson (SvL Skåne nr. 508)
Kadrilj efter Sven Wieslander
Kadrilj ur Vetlandasamlingen (M39-22)
Kyllingapolka
Körepolska (SvL Skåne nr. 1372) efter Lasse i Lyby
La Belle Aurora, sexdregasamlingen del 3 nr 36
Lapp-polska
Liipolan Sottiisi
Lisjet Fars polska II e Röjås Erik Andersson
Lundmarks Polkett
Långdans FMK M137-55g
Långdans efter Sven Lorenz Bruun (nr 6)
March i C efter Jonk Jonas
Marsch (Dessauer)
Marsch efter Blinda Petter (SvL Västmanland nr. 91)
Marsch efter Byss-Kalle (nr 4)
Marsch efter Jakob Adolf Hägg
Masbovalsen
Maskeradpolskan efter Alfred Petersson, Nättraby, Blekinge (SvL, Band 18, nr 274)
Matrosen
Menuet
Menuett efter J.C. Blomgren (SvL Skåne nr. 492)
Mungalåten
Myrstacken
Mörtsells "Lapparnes musik", nr 2
Napoleon Krambambuli
Norralapolskan
Norsk Vals
Pirrevals
Polka efter Lorens Brolin
Polka No. 42 efter Olof Persson Norrgren
Polkett efter Pelle Fors
Polkett ur J E Schedin och A G Ahlins notbok
Pollo ur J H Anderssons notbok (Ma11 - 43)
Pollonesse 1832-18
Pollonesse 1832-47
Pollonesse 1832-58
Pollonesse no 23 ur Andreas Dahlgrens Notbok
Pollonesse no 32
Pollonesse no 34 ur Andreas Dahlgrens Notbok
Pollonesse ur Andreas Dahlgrens notbok nr 31
Pollonesse ur J H Anderssons notbok (Ma11 - 37)
Pollonesse ur J H Anderssons notbok (Ma11 - 41)
Pollonesse ur Matthias Silvius Svenonis notbok (SmM I:244)
Pollonesse ur Trästadsamlingen Dessa noter hafwer herr Siöholm skrefvet (SmM I:108)
Polonese ur A Westerlunds notbok nr 22
Poloness ur Andreas Hööks notbok
Polonesse nr 5 ur Andreas Dahlgrens notbok
Polonesse ur J H Anderssons notbok (Ma11 - 42)
Polonise ur E Wigells notbok
Polonäs
Polonäs av C Hejschman ur Ragnar Scheléns nothäfte
Polonäs efter Abraham Hagholm (nr 130)
Polonäs efter Abraham Hagholm (nr 29)
Polonäs efter Andreas Grevelius (nr 78)
Polonäs efter John Johansson
Polonäs efter Pehr Andersson
Polonäs efter Rondahl i C
Polonäs i C efter Johan Eric Blomgren
Polonäs i C efter Johan Eric Blomgren
Polonäs ur Alfred Anderssons notbok
Polonäs ur Gustav Landins notbok (nr 14)
Polonäs ur Johan Erik Carlssons notbok (nr 140)
Polonäs ur Johan Erik Carlssons notbok (nr 38)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 129)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 178)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 193)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 195)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 43)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 46)
Polonäs ur Kumlins notsamling (nr 48)
Polsk Dands (Totakt-pols, nr. SCR-84)
Polska ur 75 polskor från Uppland och Södermanland (nr 16)
Polska ur 75 polskor från Uppland och Södermanland (nr 17)
Polska (allmän) - Svenska Fackeldansen Svenska Folkdansar H4 nr 13
Polska (Kringellåt) efter Snickar Erik
Polska (SvL Hälsingland 204)
Polska (SvL Västergötland nr 96)
Polska e Ola Lans (SvL Skåne nr. 1010)
Polska efter Abraham Hagholm (79)
Polska efter Alfta-spelman
Polska efter Alfta-spelman
Polska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Anders Fredrik Andersson (Sv. L. Sm. 5)
Polska efter Anders Sundin (SvL Medelpad nr. 175)
Polska efter Ankarloo (SvL Skåne nr. 122)
Polska efter Bengt Bixo (SvL Jämtland 47)
Polska efter Bengt Bixo (SvL Jämtland 48)
Polska efter Bergström
Polska efter Björkmansmor
Polska efter Bleckå och Gössa Anders d.ä.
Polska efter Blinde Petter i Kalv, nr 1
Polska efter Brynte Olsson (Kull)
Polska efter Brynte Olsson (Kull)
Polska efter Brynte Olsson (Kull)
Polska efter Byss-Kalle (nr 13)
Polska efter Byss-Kalle (nr 17)
Polska efter Byss-Kalle (nr 25)
Polska efter Byss-Kalle (nr 27)
Polska efter Byss-Kalle (nr 35)
Polska efter Byss-Kalle (nr 36)
Polska efter Byss-Kalle (nr 39)
Polska efter Byss-Kalle (nr 50)
Polska efter Carl Johan Nilsson (SvL Östergötland 441)
Polska efter Carl Sved
Polska efter Carl Sved (181)
Polska efter Dalfors
Polska efter Emil Söderqvist
Polska efter Enninger
Polska efter Enninger (SvL Skåne nr. 566)
Polska efter Erik Ersson "Kus-Erik"
Polska efter Forslund (SvL Hälsingland 83)
Polska efter From-Olle
Polska efter Gustav Strutz
Polska efter Gustav Strutz
Polska efter Gås-Anders
Polska efter Gåsvikarn
Polska efter J.A. Nordlinger
Polska efter J.A. Nordlinger
Polska efter Jakob Adolf Hägg
Polska efter Jakob Adolf Hägg
Polska efter Jakob Adolf Hägg
Polska efter Johan August Ericsson
Polska efter Johan August Ericsson ("Klang min vackra bjällra")
Polska efter Johan Lundin
Polska efter Johannes Nord (SvL Skåne nr. 717)
Polska efter Jonas Skoglund (SvL Uppland nr. 26)
Polska efter Jonas Skoglund (SvL Uppland nr. 29)
Polska efter Jämt Olof Ersson
Polska efter Jöns Persson (SvL Skåne nr. 68)
Polska efter Kalle Rosenqvist
Polska efter Kalle Rosenqvist
Polska efter Lars August Bengtsson (SvL Småland 30)
Polska efter Lars Hult (SvL Hälsingland 134)
Polska efter Lars Orre Rot
Polska efter Lovar Hans
Polska efter Maria Sohlberg
Polska efter Mårten Blank
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter NN
Polska efter Ola Hansson
Polska efter Olof Nordblad (SvL Hälsingland 561)
Polska efter Olof Nordblad (SvL Hälsingland 565)
Polska efter Olof Nordblad (SvL Hälsingland 566)
Polska efter Pelle Fors
Polska efter Pelle Schenell (SvL Hälsingland 131)
Polska efter Pelle Schenell (SvL Hälsingland 98)
Polska efter Per Lööf, Lilian Höjd
Polska efter Pers Olle
Polska efter serganten vid Smålands Husarregemente G.A. Carlsson fr. Wimmerby (SmM I:235)
Polska efter sergeant C. A. Carlsson
Polska efter Smultrongärds Ida
Polska efter Snickar Gustaf
Polska efter Spel Jonte (SvL Hälsingland 78)
Polska efter Troskari Erik Persson
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska efter Wesslén
Polska En sup till...
Polska från Fryksdalen
Polska från Småland ("Wimmerbypålskan") Svenska Folkdansar H3 nr 31
Polska från Södermanland Svenska Folkdansar H2 nr 36
Polska från Uppland Svenska Folkdansar H1 nr 35
Polska från Uppland Svenska Folkdansar H2 nr 34
Polska från Uppland Svenska Folkdansar H2 nr 35
Polska från Uppland Svenska Folkdansar H3 nr 28
Polska från Västergötland Svenska Folkdansar H1 nr 10
Polska från Västermanland Svenska Folkdansar H4 nr 20
Polska från Östergötland Svenska Folkdansar H1 nr 31
Polska från Östergötland Svenska Folkdansar H1 nr 34
Polska från Östergötland Svenska Folkdansar H4 nr 25
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Polska till Olof Anderssons minne
Polska ur J E Schedin och A G Ahlins notbok, nr 13
Polska ur Kantor Göranssons notbok
Polska ur kantor P A Isséns samling
Polska ur Kumlins notsamling (nr 196)
Polska ur Petter Dufvas notbok (Ma6-1)
Polska ur Petter Dufvas notbok (Ma6-2)
Polska ur Petter Dufvas notbok (Ma6-3)
Polska ur Petter Dufvas notbok (Ma6-5)
Polska ur Sven Donats notbok (MA5-10) Komponerad den 19 april 1783
Polska ur Sven Donats notbok (MA5-14)
Polska ur Sven Donats notbok (MA5-17)
Polska ur Sven Donats notbok (Ma5-8) Komponerad den 17 april 1783
Prästens lilla kråka
Prästvalsen
Ramlösapolkan (även känd som "Helsingborgspolkan")
Rhenländare efter Carl Gabriel Malmberg (SvL Skåne nr. 161)
Rikedom och Gåfvor
Röda Livstycket
Schottis i nattskjortan
Serra
Serra efter A F Stare "Pollonesse No 8"
Serra ur Matthias Silvius Svenonis notbok (SmM I:230)
Serra ur Matthias Silvius Svenonis notbok (SmM I:243)
Skallbogumman
Skotsk
Skrattpolskan
Slängpolska efter Johan Jacob Bruun
Soptippen, senpolska
Strömkarlspolskan efter Pelle Fors
Svingedans (FMK M 129 bild 7) efter Signe Willén
Svingedans (FMK Ske 29 bild 119) efter "en gubbe från Sjöbotrakten"
Tegelslagarns Polska
Tranan, polska efter Byss-Kalle (nr 8)
Trolldans
Tvåtaktspolska efter Pelle Fors
Tyrolervals I
Uplands brudmarsch
Vagnshusschottis
Vals (No. 34 efter Olof Persson Norrgren)
Vals af Boghfoten (No. 40 efter Olof Persson Norrgren)
Vals efter Ekerot (SvL Halland 231)
Vals efter Enninger (SvL Skåne nr. 511)
Vals efter fadern (SvL Halland 113)
Vals efter Gås-Anders "Besegraren" (ur Den ondes besegrare)
Vals efter Johan Lundin
Vals efter Möiroll
Vals efter Oskar Persson
Vals efter Pelle Fors
Vals efter Pelle Fors
Vals efter Pihlblad (SvL Skåne nr. 43)
Vals från Hörneå
Vals från Spjutberg, Alkvettern efter Wilhelm Bergewing
Vals ur Andreas Dahlgrens notbok nr 108
Vals ur Johan Erik Carlssons notbok (nr 131)
Vals ur Johan Erik Carlssons notbok (nr 15)
Vervsjömarschen (Hälsning från döda timmerkörare)
Vill fröken köpa löken för en krona
Vinterkomplexet
Visa efter Ida Johansson Å jag har plockat blommor...
Vismelodi efter Johan Albert Ekvall
Vårfloa
Wijnblahdarn
Zweitritt
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Årsunda Skänklåt
Redigera - Historik - Utskrift - Senaste ändringarna - Sök
Sidan senast ändrad 2013-03-26 10:50