Senaste ändringarna - Sök:




Redigera menyn

Låtar med andrastämma

Lappmyrgubbens polska (II) efter Forsa Olle
Poloness ur Andreas Hööks notbok
Serra
Polonoise ur Jacob Mestmachers notbok
Polska i A efter John-Erik Mattsson
Polska i A efter John-Erik Mattsson
Polkett i D-dur efter John-Erik Mattsson
Polska efter Jöns Persson
Vals efter Jonte i Byom
Polska från Laxsjö (efter Salomon Jönsson)
Polska i D efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska i A-dur efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska i Dm efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska efter Olle Thor
Polska i G efter John-Erik Mattsson
Farmors brudpolska
Brunnsbergspolskan
Brynjepolska efter John-Erik Mattsson
Tång-Annas gånglåt
Polska i D efter Jonk Jonas
Polska i G efter Jonk Jonas
Enkelreprisen
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Paul Mann
Polska i tre repriser efter John-Erik Mattson
Polska från Högvålen, "Pick-Halvars godnattlåt"
Högbo Gånglåt
Säästöpankki valssi, "Sparbanksvalsen"
Polka efter John-Erik Mattsson
Polska i G-moll/G-dur efter John-Erik Mattsson
Polska i d-moll efter John-Erik Mattsson (efter Gillhovsspelmän)
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Brambilld (Totakt-pols, nr. Biehl-53)
Gulljenta
Polska efter Jöns Persson
Marsch efter Per Myhr
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Ante Sundin "Den första han lärde sig" (SvL Medelpad nr. 182)
Begåvningsmarsch från Funäsdalen efter Olof Halvarsson
Älvrospolska i Am efter Anders Eriksson Moberg
Pelimannin Aamu (Spelmansmorgon)
Polska i A-dur efter John-Erik Mattsson
Polska i D efter John-Erik Mattsson
Jämtpolska efter Katrina
Färilapolska
Näckens polska efter Anders Eriksson Moberg
Brännvinspolska efter Nils Mårtensson (SvL Skåne nr. 1092)
Ninas slängpolska
Klövsjöpolska efter Anton Sundvisson
Polska (SvL Västergötland nr 92)
Trollet i skäkten
Födelsedagsvals till Maja
Stensvedjebruden Brudpolska
Oldbergs polska
Polska efter Tholsson i Glissjöberg
Halling efter Per Myhr
Marias polska
Krabbvalsen
"Ta mej dalern" Funäsdalspolska efter Per Myhr
Hoppvals efter Svedin (SvL Medelpad nr. 237)
Sydjämtsk polska efter Anton Sundvisson
Sydjämtsk polska i G-dur efter John-Erik Mattsson
Trollpolska efter Hans Börtas
Polska efter Werner Wernberg
Polska efter Gelotte
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Spel Gulle (SvL Medelpad nr. 106)
Älvrospolska i d-moll efter Anders Eriksson Moberg
Syen
Enebypolska
Polonäs, sexdregasamlingen del 2 nr 1
Polska efter Byss-Kalle (nr 32)
Polska i A efter Jonk Jonas
Polska i A efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Spelmanstrall
Polska efter Brännlund
Funäsdalspolska efter Olof Halvarsson
Polska efter Carl Sved
Polska efter Carl Sved
Polonäs, sexdregasamlingen del 1 nr 16
Finsken (SvL Västergötland nr 98)
Polska (SvL Västergötland nr 99)
Polonäs, sexdregasamlingen del 3 nr 1
Polonäs, sexdregasamlingen del 1 nr 36
Vals (SvL Västergötland nr 225)
Polka av Sven Paltbrö
Hallbosväng
Polska efter Minå Per
Polska i F efter John-Erik Mattsson
Vals från Åsen
Funäsdalspolska efter Olle Thor
Sydjämtsk polska efter Nils Ersa
Pål Astrids Skänklåt
Härdalspolska i d-moll
Gånglåt efter Västerfalls Olle
Loriks tredje
Jäspôdspolska från Boda
Schottis efter John-Erik Mattsson
Schottis efter John-Erik Mattsson
Brudmarsch från södra Jämtland "Jonkens brudmarsch"
Stor-Antes polska
Flickorna Svensson
Sydjämtsk polska efter Harald Johansson
Schottis av Fritiof Mesch
Polska efter Spel Jöns
Sydjämtsk polska "Timmerkusen"
Sydjämtsk slängpolska efter John-Erik Mattsson "Tvillingpolskorna 1"
Sydjämtsk slängpolska efter John-Erik Mattsson "Tvillingpolskorna 2"
Dansbopolska
Doplåt till Wille
Värmlandsvals efter Harald Johansson och John-Erik Mattsson
Harrabuttjen (Harbocken) Gammal schottis efter Oskar Olofsson
Tonado
Senpolska efter Nils Hägg
Lapp-Nils favoritpolska
Midsommarvalsen
Springlek från Malung efter Troskari Erik
Rödön
Gladlåten
Bakmes och Pols från Idre
Orsapolska efter Griv Juga
Vallåtspolska
Rättvikspolska Långt jässpod på bergom
Polska efter Helmer Larsson
Skestavalsen efter Lars Anders gubben
Djursdalapolskan
Vals efter J J Bruun
Polska till Olof Anderssons minne
Gånglåt efter Katrina Lundstedt "Lilla la"
Andakten
Fredriks Gånglåt
Farmors vals
Kyrk-polska
Brudmarsch från Jämtland
Engels Pols (Totakt-pols, nr. EJ-24)
Engels Pols Dans (Totakt-pols, nr. EJ-42)
Polsk (Totakt-pols, nr. JCN-344)
Englis (Totakt-pols, nr. Biehl-8)
Hambo på logen
Sotare Kjällman
Farfarspolskan
Mass Hans Dalns gånglåt
Barbro Pers Polska efter Anders Södersten
Hybo klack
Polkett från Loshult
Tiokronorspolskan
Pekkos Pers storpolska efter Hjort Anders
Redigera - Historik - Utskrift - Senaste ändringarna - Sök
Sidan senast ändrad 2011-04-28 20:30