Senaste ändringarna - Sök:




Redigera menyn

Låtar med andrastämma

Musik till Fjällnäspolska
Lappmyrgubbens polska (II) efter Forsa Olle
"From-Olles 80" (Hovrapolskan)
Polska från Fryksdalen
Karis Pers polska
Schottis från Gumboda
Polska efter Lars Orre Rot
Hårgalåten, trad.
Gladers polska
Jämtländsk brudmarsch
Tordyvelspolskan efter Timas Hans Hansson
Poloness ur Andreas Hööks notbok
Serra
Böl Olles schottis
Polonoise ur Jacob Mestmachers notbok
Tobogubben
Polska i A efter John-Erik Mattsson
Polska i A efter John-Erik Mattsson
Polkett i D-dur efter John-Erik Mattsson
Polska efter Jöns Persson
Vals efter Jonte i Byom
Polska från Laxsjö (efter Salomon Jönsson)
Polska i D efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska i A-dur efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska i Dm efter Jonk Jonas, Överhogdal
Polska efter Olle Thor
Polska i G efter John-Erik Mattsson
Farmors brudpolska
Brunnsbergspolskan
Trollpolska efter Einar Britt
C i G, Grind Hans Jässpodspolska
Polska efter Gössa Anders
Brynjepolska efter John-Erik Mattsson
Säbb Jons Gånglåt
Gånglåt efter Skommar Far
Långbacka-Jans Gånglåt
Tång-Annas gånglåt
Långdans från Sollerön
Polska i D efter Jonk Jonas
Polska i G efter Jonk Jonas
Enkelreprisen
Snurran - snoa
Rørospols
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Paul Mann
Polska i tre repriser efter John-Erik Mattson
Polska från Högvålen, "Pick-Halvars godnattlåt"
Högbo Gånglåt
Säästöpankki valssi, "Sparbanksvalsen"
Polka efter John-Erik Mattsson
Polska av Ingvar Norman (Dalarnes Bergslag 114)
Polska i G-moll/G-dur efter John-Erik Mattsson
Polska i d-moll efter John-Erik Mattsson (efter Gillhovsspelmän)
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Brambilld (Totakt-pols, nr. Biehl-53)
Gulljenta
Polska efter Jöns Persson
Marsch efter Per Myhr
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Amerikatur no 1
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Ante Sundin "Den första han lärde sig" (SvL Medelpad nr. 182)
Begåvningsmarsch från Funäsdalen efter Olof Halvarsson
Älvrospolska i Am efter Anders Eriksson Moberg
Pelimannin Aamu (Spelmansmorgon)
Polska i A-dur efter John-Erik Mattsson
Polska i D efter John-Erik Mattsson
Jämtpolska efter Katrina
Färilapolska
Näckens polska efter Anders Eriksson Moberg
Brännvinspolska efter Nils Mårtensson (SvL Skåne nr. 1092)
Ninas slängpolska
Bergmanpolskan
Hökmolåten - Vals efter Brodd Albin
Klövsjöpolska efter Anton Sundvisson
Polska (SvL Västergötland nr 92)
Trollet i skäkten
Födelsedagsvals till Maja
Stensvedjebruden Brudpolska
Hultens frieripolska
Gånglåt från Storberget
Storhurven efter Per Myhr
Klockar-Anderssons Vals
Maka e du Britta
Oldbergs polska
Polska efter Tholsson i Glissjöberg
Liten Karin, Polska från Boda
C-dur G-dur Schottis
Fredagspolska
Halling efter Per Myhr
Marias polska
Krabbvalsen
"Ta mej dalern" Funäsdalspolska efter Per Myhr
Hoppvals efter Svedin (SvL Medelpad nr. 237)
Hultkläppens A-dursvals
Schottis från Enviken
Polska efter Hultkläppen
Jänta å ja
Sydjämtsk polska efter Anton Sundvisson
Djävulspolskan
Sydjämtsk polska i G-dur efter John-Erik Mattsson
Trollpolska efter Hans Börtas
Västgötapolska
Trönderbrura
Polska efter Verner Wernberg
Polska efter Gelotte
Rapp-Kalles vals
Älvrospolska efter Anders Eriksson Moberg
Matses polska efter Johannes Inge (SvL Västmanland nr. 95)
Polska efter Spel Gulle (SvL Medelpad nr. 106)
Älvrospolska i d-moll efter Anders Eriksson Moberg
Polska efter Myr Anders
Syen
Polska efter Lapp-Nils (SvL Jämtland 1)
Min Tös
Enebypolska
Årsundavalsen
Polonäs, sexdregasamlingen del 2 nr 1
Brudmarsch från Oviken
Polska från Torsång
Polska efter Byss-Kalle (nr 32)
Polska efter Gås-Anders
Groddapolskan
Polska i A efter Jonk Jonas
Polska i A efter Jonk Jonas
Polska i C efter Jonk Jonas
Spelmanstrall
Polska efter Brännlund
Funäsdalspolska efter Olof Halvarsson
Polska av Ingvar Norman (Dalarnes Bergslag 118)
Polska av Snickar Erik Olsson
Polska av Jumpas Ollas Nils
Polska efter Carl Sved
Polska efter Carl Sved
Polonäs, sexdregasamlingen del 1 nr 16
Polska efter Blind-Pelle
"Jon-Erik Halls första polska"
Finsken (SvL Västergötland nr 98)
Polska (SvL Västergötland nr 99)
Tierpspolskan
Polonäs, sexdregasamlingen del 3 nr 1
Erik Isaks polska
Knuss-Olles livsstycke
Polonäs, sexdregasamlingen del 1 nr 36
Vals (SvL Västergötland nr 225)
Polska efter Karl Andersson (Sv. L. Sm. 19)
Jeg går i tusind tanker
Polka av Sven Paltbrö
Trollens brudmarsch
Hallbosväng
Polska efter Myr Anders
Brudmarsch efter Larshöga Jonke (SvL Medelpad nr. 187)
Första Lorikspolskan
Polska efter Minå Per
Karl Olofspolskan
Polska i F efter John-Erik Mattsson
Vals från Åsen
Funäsdalspolska efter Olle Thor
Sydjämtsk polska efter Nils Ersa
"Alla flickor dom är klara som en sol" Polska från Södra Dalarna
Polska efter Näktergal (Variant av "Vårvindar friska")
Vals från Enviken (SvL Dalarna 1378)
Vilhelminapolketten
Sammeles Annas brudpolska
Polska efter Dalfors och Timas Hans
Knivskäraren efter Påhl Olle
Bingsjö Schottis
Pål Astrids Skänklåt
Liv-Antes Polska
Härdalspolska i d-moll
Gånglåt efter Västerfalls Olle
Schottis från Orsa
Loriks tredje
Springlek från Lima efter Fjös Erik
Polska efter Näktergal
Joskvarnleken
Jäspôdspolska från Boda
Brännvinspolskan
Päckos Olle polska
Polska av Ingvar Norman (Dalarnes Bergslag 115)
Schottis från Idre
Polska efter Gustaf Tornberg (SvL Dalarna 1346)
Schottis efter John-Erik Mattsson
Schottis efter John-Erik Mattsson
Brudmarsch från södra Jämtland "Jonkens brudmarsch"
Stor-Antes polska
Delsbo Brudmarsch
Polska efter Lapp-Nils (SvL Jämtland 170)
Brudmarsch från Röke Socken
Den bitte Mand
Flickorna Svensson
Den lille Kjøbenhavner Lott'is'todt
Allans Schottis
Sydjämtsk polska efter Harald Johansson
Polska efter Näktergal
Skörda linet Slängpolska efter Katrina Lundstedt
Polska från Nås
Jössehäradspolska
Schottis av Fritiof Mesch
Polska efter Spel Jöns
Sydjämtsk polska "Timmerkusen"
Sydjämtsk slängpolska efter John-Erik Mattsson "Tvillingpolskorna 1"
Sydjämtsk slängpolska efter John-Erik Mattsson "Tvillingpolskorna 2"
Tillmans schottis
Pärongrisen
Skånevalsen (SvL Skåne nr. 759)
Dansbopolska
Doplåt till Wille
Sextur efter Munkberg (SvL Skåne nr. 769)
Schottis från Idre
Värmlandsvals efter Harald Johansson och John-Erik Mattsson
Harrabuttjen (Harbocken) Gammal schottis efter Oskar Olofsson
Trefaldighetspolskan
Tonado
Polska efter Näktergal
Skålbergslåten Bodapolska
Polska efter Myr Anders
Pellikvalsen
Polska efter Näktergal
From-Olles tolva
Gånglåt/skänklåt efter Mattias Blom
Polska av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 33)
Polska av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 38)
Vals efter Lindeberg (SvL Hälsingland 10)
Polska efter Forslund (SvL Hälsingland 83)
Kyrkmarsch från Östervåla
60-års polskan
Bingsjöpolska efter Päckos Olle (Liss Nylunds-polskan efter Pekkos Per)
Mors Gånglåt
Kilpolskan
Frejden Polska
Sista augustipolskan
Grannens schottis
Vävarschottis
Polska efter Pekkos Per (Svenska Låtar Dalarna 1245)
Polska efter Kusen
Polska från Mo härad (SvL Småland 73)
Gunnis schottis Vinnare i Gregorielåttävling i Ås 2018
Polska av Timas Hans Hansson (SvL Dalarna 31)
Gatans Parlament
Menuette
Menuette
Menuette
Menuette
Gruvlåten
Polska efter Näktergal
Polska efter Näktergal
Polska efter Pusten "Höga Pusten"
Polska efter Pusten "Mellan Pusten"
Vals efter Hedlund
Leksands skänklåt
Schottis från Lima
Livet i Smålandsbackarna Schottis efter August Strömberg (SmM V-36)
Schottisch efter Munter Johan (SvL Jämtland 228)
Kalla kårar
Anna-Greta-polska
Schottis efter Myr Hans
Sparf Fars polska
Polska efter farfadern (SvL Dalarna 1349)
Polska efter morfadern (SvL Dalarna 1351)
Senpolska efter Nils Hägg
Hedlunds mormors brudpolska (SvL Dalarna 1387)
Polska efter Vilhelm Hedlund (SvL Dalarna 1375)
Polska efter Näktergal
Polska efter Carl Sved (SvL Hälsingland 181)
Leksands brudmarsch
From-Olles D-mollpolska (SvL Hälsingland 21)
Lapp-Nils favoritpolska
Polska efter Ingvar Norman
Polska efter Söderholm (SvL Dalarna 1248)
Polska efter Lapp-Nils
Skänklåt från Dala-Järna
Blånn-Olles Hambo
Gånglåt efter Katrina Lundstedt "Stormarschen"
Olas spritt Polska
Näämensi
Vals på sängkanten
Elden är lös
Polska efter Myr-Hans Nilsson
Haveröpolska efter Jonas Sjulsson
Kringpolska efter Per Jonas Lång
Lillbacksvalsen efter Sigvard Stolt
Sankthansdagen Vals
På Tandemcykel
Vårtecken Schottis
På Kyrkstigen
Höhässjan
Vals efter Nisse Östman
Halvelvan
Gräshoppan
Skogsstjärnan
Brasan
Skottkärran
Spelmansvisa för två filoler
På Violadagen
Botildas Hambo
En låt i tretakt för Elisabet
Daniels Masurka
Midsommarvalsen
Vals efter Bernhard Westling
Krokvalsen
Springlek från Malung efter Troskari Erik
Skrälåt
Polska "From-Olles sista komposition"
Rödön
Gladlåten
Polska av Jon Erik Hall (SvL Hälsingland 1)
Polska av Jon Erik Hall (SvL Hälsingland 2)
C-dursvalsen (vals av Jon-Erik Hall) (SvL Hälsingland 36)
Svartbergstrollen (SvL Hälsingland 42)
Polska efter Erik Ljung (Svenska Låtar Hälsingland Nr 324)
Schottis efter O Olsson
Schottis från Jämtland
Laggar Farfars polska
Karls Anders polska
Blågeten polska
Upp genom Ödmården
Tallapolskan efter Jönsagubben
Skuckupolska
Polska från Bruksvallarna i dur och moll
Fjusnäs-valsen (SvL Hälsingland 35)
Ett besök i Säters dal
Hassela-valsen
Ungdomssynden
Avskedsgånglåt (SvL Hälsingland 30)
Vårkväll Vals
Gånglåt av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 40)
Gånglåt av Jon-Erik Hall
Laforsens brus Polska
Kyrkmarsch av Jon-Erik Hall
Dellens vågor N:o 2
Polska av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 43)
På Luråsen (SvL Hälsingland 34)
Vågorna
Häggsjöbäcken
Älvåspolskan
Nattvakan
Ett minne blott
Lotta
Liten och nätt
På stuthällan
Fjusnäs-polskan (SvL Hälsingland 32)
Polska av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 17)
Polska av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 46)
Älvdans
Jag gratulerar (Vals av Jon-Erik Hall)
I skymningen Vals
Yrhättan (Vals av Jon-Erik Hall)
Vals av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 39)
Halls lilla vals (SvL Hälsingland 41)
Vals av Jon-Erik Hall (SvL Hälsingland 37)
Fest-marsch av Jon-Erik Hall
Bröllopsmarsch av Jon-Erik Hall
Utställningsminne
Bakmes och Pols från Idre
Vismelodi
Bogäspe i gamla goda tiden (Sista kompositionen)
Hultkläppens Sorglåt
Bjuråkers brudmarsch (Forsa gånglåt)
Forsaminnen
Messômmars-gånglåt (Midsommarsgånglåten)
Efterkälken
Gånglåt (Friarlåten)
Hultkläppens Sorglåt
Fiolbacken
Den orolige vandraren
Vägen till Dalstuga
Stockholmslåten
Strömgubben
Rävstabäcken
Hälsingen
Bergakungen
Dellens vågor (SvL Hälsingland 26)
Polska efter August Nyholm (SvL Hälsingland 250)
Polska efter Hultkläppen
Vårdroppar
Julottan
Hambo-polska efter Fredrik Wikström
Engelska efter Ernst Abrahamsson
Engelska efter Ernst Abrahamsson.
Polska från Orust
Änkemannavalsen från Norra Bohuslän
Slängpolska från Vikbolandet
Polska från Skepplanda
Polska från Skepplanda
Polska från Limmerhult (SvL Västergötland nr 169)
Västgötapolska
Överstöravals
Slängpolska från Sörmland
Fyrtur från Barva, Sörmland
Flottarpolskan
Stig-polska från Dorotea
Polska av Carl Lagerqvist
Skithusnisse
Blinde Hans polska
Ringome-Jannes polska
Liten polska vid dagens slut
Paradisdansen
Polska efter J C Blomgren (SvL Skåne 475)
Polska efter Nyby-Daniel
Per-Olofs "troll"-polska
Polska efter Gustaf Wallin
Polska efter "Hyvlar-Pelle"
Slängpolska från Hjulsjö
Polska från Norra Råda
Polska från Dalby
Polska efter Anders Petter Thorén
Gammal polska från Östmark
Gammal polska från Värmland
Polska från Gunnarskog
Polska från Gunnarskog
Polska från Skillingmark
Polska efter Jonas Olsson
Polska efter Jonas Olsson
Polska från 1600-talet
Mazurka från Östmark
Mazurka från Östmark
Spännut´n
Polkett efter Viksta-Lasse (Fröken chick)
Polkett efter Viksta-Lasse
Dop-polska
En konstig fan
Polkett från Vittinge
Polska efter Gelotte (SvL Uppland 21)
Polska efter Gås-Anders (SvL Uppland nr 114)
Polska efter Gås-Anders (SvL Uppland nr 117)
Polska efter Gås-Anders (SvL Uppland nr 133)
Polska efter Viksta-Lasse
Bränd-Jons polska
Polska från Uppland
Polska från Uppland
Polska från Uppland
Polska efter August Bohlin
Polska efter Österberg (Röda strumpor)
Polska efter Brodin
Stor-Stens polska
Stormyren
Talgoxen efter Ceylon Wallin
Upplänningen Polska
Nylandspojkarna nerifrån och upp
Polska efter Karns Hans Hansson
Schottis efter Oskar Eriksson
Polska efter Johan Persson Bergström (SvL Härjedalen 745)
Polska efter Olof Löfgren (SvL Härjedalen 689)
Polska efter Olof Löfgren
Polska efter Johan Berglund (SvL Härjedalen 769)
Polska efter Mattias Jonasson (SvL Härjedalen 778)
Gammal bosk (Sv Folkdanser Del 1)
Lårdansen
Polska efter Olof Thor
Schottis från Härjedalen
Polska efter Jämt Olof Ersson
B-durspolska från Hammerdal
Föllingers sista komposition
Gammal polska efter Gustava Fridh
Hoppvals efter Olof Nikolausson (SvL Jämtland 110)
Hoppvals efter Olof Nikolausson (SvL Jämtland 105)
Hoppvals efter Per Viksten (SvL Jämtland 185)
Hoppvals efter Per Viksten (SvL Jämtland 184)
Hyfsa efter Pål Nilsson
Jans Ors polska
Jämtkluringen Polska
Orsapolska efter Griv Juga
Järpströmmen
Lapp-Nils Polska
Lapp-Nils Polska
Lapp-Nils Polska
Lapp-Nils Polska (SvL Jämtland 427)
Polkett från Stugun
Polkett från södra Jämtland
Polska av Gustav Persson
Polska av Ulf Andersson
Polska efter Erik "Larsa"
Vall-låt
Polska efter Leander
Polska efter Per Bolin
Polska efter Sellberg
Polska från Föllinge
Polska från Föllinge
Polska efter Nils Erik Eriksson
Polska från Kall
Polska från Mattmar
Polska från Mörsil (SvL Jämtland 84)
Polska från Nästeln
Vallåtspolska
Polska från Rätan
Polska från Rätan
Polska i G-moll
Schottis från Föllinge
Schottis från Häggenås efter Leander
Schottis efter Jonke Sellberg
Schottis efter Gustav i Backen
Schottis efter Oskar Eriksson
Schottis efter Olle Falk
Senpolska av Jonte i Byom
Senpolska från Offerdal
Senpolska efter Kristina Moberg (SvL Jämtland 535)
Stugu-polska
Trollpolska av Erik Englund
Turbosnoa
Vals efter Pål Nilsson
Vals från Föllinge
Polska efter Johan Granlöf
Polska efter Johan Granlöf
Nils Jonas polska
Polska efter Bytt-Lasse
Polska från Graninge
Polska från södra Ångermanland
Polska från Junsele
Polska från Ullånger
Polska efter Walfrid Rönnlund
Senpolska efter Hasse Halvarsson
Sprättpolska från Junsele
Strut´n
Bakmes av Rudolf Halvarsson
En kvällsvisa (Gånglåt från Sättna)
Polska efter Frid-Daniel
Kibbika från Medelpad
Kvarngubben
Polska efter Spel-Gulle
Polska efter Spel-Gulle
Senpolska från Medelpad
Polska efter Jöns Persson
Slängpolska från Medelpad
Slängpolska från Medelpad
Polska efter Gullik Alfred Falk (SvL Medelpad 32)
Rättvikspolska Långt jässpod på bergom
Snurrebock från Medelpad
Storpolska från Liden
Färnebobruden
Midsommardans
Mors polska
Nigleken
Dans på kolbotten
Fia-polskan
G-durspolskan
Polska efter Menlös
Polska efter Boström
Polska efter Gustav Englund
Polska efter Hammarsbergs-Hans
Polska från Österfärnebo
Polska från Österfärnebo
Polska i A-moll
Schottis från Årsunda
Snurrebock från Gästrikland
Storsjöns vågor
Pipar-Jonkes polska
Pipar-Jonkes polska
Arbrå-strömmen
Blåfinskan
Blåkullan
Dalpolska i Hälsingestil
Upptaktspolskan
Där intet vissnar mera (Erikas brudpolska)
Ekopolska
Fru Granhammars polska
Gryning
Hambopolska från Bergsjö
Hambo-polska från Järvsö
Trollflykt
Hälsingehumör
Lavåspolskan
Polska efter Pers Olle
Längtan till Hälsingland
Midsommardröm
Ofärnebäcken
Oväderspolska
Polska av Olle Nordén
Polska efter August Nyholm (SvL Hälsingland 257)
Polska efter Carl Sved (SvL Hälsingland 165)
Polska efter Erik Ljung (SvL Hälsingland 355)
Polska efter Pusten "Moll och dur"
Polska efter Helmer Larsson
Polska efter Valsjö-Tigern
Polska från Bergsjö
Polska efter Anders Åsberg
Polska efter Mattias Blom
Polska efter Englin
Polska från Järvsö
Polska efter Erik Rimström
Polska från Skog
Polska från Skog
Stånkabergspolskan
Polska från Svartnäs
Polska från Vallen, Östanbo
Skamp-Hinkes polska
Skogsrå
Snurrbock från Hälsingland
Snurrebock från Järvsö
Sommarfröjd
Stakels polska
Stor-Sven
Störstberget
Trallpolska efter Far
Trinnli-bäcken
Trångforsen
Varsovienne från Arbrå
Vid porlande bäck
Vid skogsbäcken
Villsjön
Skestavalsen efter Lars Anders gubben
Vågskvalp vid Stornien
Våraning
Vårisen
Polska från Särna "Stabblåten"
Polska från Särna
Polska från Särna
Polska från Särna-Idre - Käringa ma stavin (Sv Folkdanser Del 1)
Schottis från Idre
Polska efter Vall Erik
Soldat Glads polska
Polska från Lima (Norsk mazurka)
Polska från Lima (Tridi hompa)
Bakmes från Transtrand (Sv Folkdanser Del 1)
Polska efter Omas Ludvig (Norsk mazurka)
Springlek efter Omas Per
Polska efter Omas Per
Schottis från Lima
Polska efter Lissmyr Erik
Polska efter Troskari Erik "Uppsalapolskan"
Polska från Malung
Polska efter Leisme Per
Polska efter Vickes Johan
Polska från Malung
Polska efter Erkgärds Mats
Polska efter Leisme Per
Polska efter Troskari Mats "Kari-leken"
Polska efter Ergärds Mats
Polska efter Lars Orre Älvdalen, SvL 615
Polska efter Leisme Per
Polska efter Leisme Per
Polska efter Lissmyr Erik
Polska från Malung "Skvaltkvarnspolskan"
Polska från Äppelbo
Hagervals efter Isakes Olof
Hagervals efter Björs Olle
Huppleken från Dala-Floda Variant av "Carl-Johans marschen"
Huppleken från Dala-Floda (Sv Folkdanser Del 1)
Matteses Olas Pers polska (Huppleken Sv Folkdanser Del 1)
Sutti sulen ô sutti sej (Huppleken Sv Folkdanser Del 1)
Huppleken från Dala-Floda (Sv Folkdanser Del 1)
Brudpolska efter Gustav Hindriks (Huppleken Sv Folkdanser Del 1)
Polska efter Sammils Erik
Polska efter Isakes Olof
Polska efter Sveds-Jan
Polska efter Olof Tillman
Polska efter Olof Tillman
Polska efter Einar Wiklund
Midsommarpolskan från Dala-Floda
Polska av Olof Tillman
Polska efter Josefs Lars Olsson
Polska efter Oppigårds Lars
Säckpipslåt efter Jont Lars Olsson
Polska efter Per Gustaf Florell
Polska efter E Florell
Polska efter Isak Anders
Lasse-Margits polska "Söderstens minne"
Armbågsleken från Evertsberg (Sv Folkdanser Del 1)
Gavells-Ella efter Sigvard Stolt
Bruddanslåt från Evertsberg (Sv Folkdanser Del 1)
Långdans från Mora
Vallstaminnen
Lindgrens Tivoli
Långdans från Orsa (Sv Folkdanser Del 1)
Polska från Mora efter Karl Halvarsson
Blickus 3:an
Gullis Jerk nr 1
Polska av Gössa Anders Andersson
Polska efter Soldat Dahl
Systerpolska 1 efter Jämt Olle och Gössa Anders
Systerpolska 2 efter Bleckå och Gössa Anders
Hambraeuspolskan (SvL Dalarna 104)
Gullis Jerk nr 2
Pellar-Annas polska
Mångsens polska
Storpolskan från Orsa
Polska efter Jämt Olle (SvL Dalarna 121)
Polska av Rickard Dybeck
Fäbodpolska
Boggdansen
Polska efter Pekkos Per
Polska efter Vilhelm Hedlund
Spelfasters polska (SvL Dalarna 1363)
Polska efter Vilhelm Hedlund
Slängpolska efter Bör-Johan
Polska efter Vilhelm Hedlund (SvL Dalarna 1371)
Polska efter Daniels Anders
Polska efter Vilhelm Hedlund
Polska efter Timas Hans
Polska efter Pisten och Timas Hans
Jessperslåt
Polska efter Timas Hans
Springlek (Malungslek, Jösshärspolska, Norska)
Polska från Ore (SvL Dalarna 6)
Boda-kôlla
Jubileumspolska
Kvarnresan
Ljugaren av Ivan Eriksson
Pallander-polskan
D-durspolska från Boda
Pirilpolskan
Slövagubbens måg
Hultkläppens d-moll polska (La Folia variant)
Polska efter Jöns Jonas
Polska i dur och moll
Jann Mor
Polska i A och D
Je skull föll ut å fria
Hållbergspolskan
Aldrig är det och aldrig blir det
Jöns Jonas polska efter Laggar Anders
Polska efter Dräng Järk d.ä.
Hultkläppens a-moll-polska
Eko-polskan
Jässpôdpolska 1
Jässpôdpolska 2
Sôbi-polskan
Polska efter Röjås Erik
Polska efter Pers Hans
Polska efter Hinders Jerk
Orbergs Kerstin
Polska efter Pers Hans
Polska efter Blank Kalle
Polska efter Höök Olof (SvL Dalarna 1105)
Säbb-Johns D-mollspolska
Åsksmällen
Kringellek från Gagnef (Sv Folkdanser Del 1)
Kringellek efter Buller Mor
Kringellek efter Mats Valner
Kringellek efter Timas Hans
Polska från Gagnef efter Florell
Polska efter Petters Per
Polska av Gustav Holmkvist
Lilla Orevals
Leksandslåten 1 (Sv Folkdanser Del 1)
Polska efter Jones Mats "Leksandslåt"
Polska efter Kers Erik "Leksandslåt"
Polska efter Anders Tull
Frisells storpolska (SvL Dalarna 1036)
Frisells D-mollpolska
Polska av Anders Frisell
Polska efter Anders Frisell
Pros Olles polska
Kringellek efter Kers Erik
Polska efter Julius Segerström
Storstens Idas polska
Polka-slunga av Ingvar Norman
Hambo-polska av Fredrik Wikström
Polka-slunga från Södra Dalarna
Hambo-polska av Erik Gustaf Åberg
Polka-slunga efter Hans Haglöf
Polka-slunga efter Matses Anders
Hambo-polska efter Olles-Johan
Polka-slunga efter Carl Edvard Norman
Hambo-polska efter Carl Edvard Norman
Polka-slunga efter Johan Fors och Carl Edvard Norman
Hambo-polska efter Johan Fors och Carl Edvard Norman
Polka-slunga efter Johan Fors och Carl Edvard Norman
Polkett från Svärdsjö
Hambo-polska av Bengt Johansson
Minne från Rommehed
Hambo-polska efter Ingvar Norman
Svess-Jans polka
Polska efter Ingvar Norman
Hambo-polska efter Gustav Westin
Hambo-polska efter Per Wilhelm Bergström
Hambo-polska efter Per Wilhelm Bergström
Hambo-polska efter Viktor Brandt
Hambo-polska efter Carl Edvard Norman
Hambo-polska efter Gustav Westin
Hambo-polska efter Viktor Brandt
"På 60-årsdagen" (Dalarnes Bergslag 117)
Hambo-polska efter Näktergal och Carl Edvard Norman
Hambo-polska efter Edvard Norman
Hambo-polska efter Wilhelm Andersson
Hambo-polska efter Wilhelm Andersson
Hambo-poska efter Wilhelm Andersson
Hambo-polska efter Nils Höglund
Hambo-polska efter Nils Höglund
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 79
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 82
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 84
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 85
Hambo-polska efter Mas Gustav
Hambo-polska efter Olof Olsson
Hambo-polska efter Gustav Eriksson
Hambo-polska av Bengt Johansson
Hambo-polska av Bengt Ohlson
Hambo-polska efter Hampus August
Hambo-polska efter Hampus August
Hambo-polska efter Matses Petter
Hambo-polska efter Johan F Hedström
Hambo-polska efter Erik Kleofas Hedbom
Hambo-polska efter August Sjöberg
Hambo-polska efter Johan F Hedström
Hambo-polska efter August Lund
Polska efter Blinde Palm
Polska efter Blinde Palm
Björndans från Hedemora - Säter
Brudpolska av Bengt Ohlson
Byril
Bysockens-huppen
Fläckpolska från Skattlösberg
Fläckpolska från Skattlösberg
Hagervals från Stora Skedvi
Kulldans från Södra Dalarna
Kulldans från Södra Dalarna
Lejdelåten från Norrbärke
Polka efter Hans Haglöf
Polka efter Hans Haglöf
Polska av Ingvar Norman
Polska av Ingvar Norman
Polska efter Erik Jernberg
Polska efter Telnings-Daniel
Polska efter Näktergal
Polska efter Näktergal
Polska efter Näktergal
Polska från Torsång
Polska från Torsång
Polska från Torsång
Polska från Torsång
Polska efter Gustav Westin
Polska efter Jon Åman
Polska efter Jon Åman
Polska efter Per Wilhelm Bergström (Snickarpolskan)
Polska efter Per Wilhelm Bergström
Polska efter Per Wilhelm Bergström
Polska av Per Wilhelm Bergström
Polska efter Per Wilhelm Bergström (Kringellek)
Polska efter Gustav Westin
Polska efter Carl Herman Erlandsson (SvL Uppland 104
Djursdalapolskan Melankoliska polonessen
Polska efter Erkers-Anders
Polska efter Per Wilhelm Bergström
Polska av Ingvar Norman
Polska av Ingvar Norman "Afrika-polskan"
Polska av Ingvar Norman "Amerika-polskan"
Polska efter Lars G Hedin
Polska efter Lars G Hedin
Polska efter Hurtigpojkarna och J E Norman
Polska efter Mas Gustav
Polska av Ingvar Norman
Polska av Ingvar Norman
Polska efter Myr Anders
Polska efter Myr Anders
Polska efter Myr Anders
Polska efter Nils Höglund
Polska efter Erik Kleofas Hedbom
Polska efter Hampus August
Polska efter Hampus August
Polska efter Hampus August
Polska efter Hampus August
Brudmarsch från Ore
Brudmarsch från Ore
Gånglåt från Enviken
Skänklåt till spelman
Brudmarsch från Enviken
Brudmarsch från Enviken
Brudmarsch från Enviken
Afton vid Norn
Anette´s brudmarsch
Annas visa
Back Olles marsch
Barkarby brudmarsch
Blåbergsåslåten
Bojäntans hemfärd från fäbodvallen
Slängpolska från Skåne (Sv Folkdanser Del 1)
Brudlåt
Brudlåt från Föllinge
Brudmarsch av Folke Östlund
Brudmarsch av Jonas Höglin
Brudmarsch efter Halvar Halvarsson
Brudmarsch från Alfta (SvL Hälsingland 494)
Brudmarsch från Bergsjö
Brudmarsch från By
Brudmarsch från Ed
Brudmarsch från Frösö
Prästmarschen (Brudmarsch från Gotland)
Brudmarsch från Hassela
Brudmarsch från Liden
Brudmarsch från Lit
Brudmarsch från Säter-Hedemora
Brudmarsch från Valbo
Brudmarsch till Johan och Johanna
Brudmarsch till Olle och Birgitta
Brurmarsj fra Norge
Bröderna Wernbergs gånglåt
Bröllopsmarsch från Revsund
Bröllopsmarsch från Valbo
Bröllopsmusik från Gotland
Bältrosen
Dala-fest
Dal-Jerks gånglåt
Deljebylåten
Den glade spelmannen
Digerbergslåten
Där norrskenet flammar
En spelmans jordafärd
En vårdröm
Ett gammalt dragspel
Fritz gånglåt
Fårabogen
Fäbodpsalm från Jämtland
Gullbolåten
Gyris Anders gånglåt (Si god afton och god kväll)
Gånglåt av August Lund
Gånglåt av Bengt Johansson
Gånglåt efter Helge Forslin
Gånglåt från Bovika
Gånglåt från Edsbyn
Gånglåt från Flästa
Gånglåt från Garpenberg
Gånglåt från Hedemora
Gånglåt från Hedemora-Säter
Gånglåt från Hägnan
Gånglåt från Järbo
Gånglåt från Rogsta
Gånglåt från Skansen
Gånglåt från Skattungbyn
Gånglåt från Söråker
Gånglåt från Västerbacken
Gånglåt från Östbjörka
Gånglåt till Lasse
Hem till Ängom
Husby Brudmarsch
Hörnefors gånglåt
Höstvisa
Ingels-Jans gånglåt
Jans brudmarsch
Jubileumslåten
Jämtlands brudmarsch efter Olof Nilsson
Jämtlands brudmarsch efter Pål Nilsson (SvL Jämtland 21)
King Edvard
Koverstatrallen
Kullagubbens brudmarsch
Kyrklåt
Källbergslåten
Vals från Hedemora (Spegelvända valsen)
Leksandsvisan
Lidenpojkarnas gånglåt
Lillstintans visa
Lintujärven
Marsch från Ore
Marsch från Stora Skedvi
Midsommartrall
Min hembygd (Gånglåt från Mangskog)
Nianforslåten
Gustafs skål
Norrbo brudmarsch
Norrbärke gånglåt
Norsk brudmarsch
Ofärne gånglåt
Olles Anna
På Hedinsgården
På Hjässberget
Ren glädje
Schwarzwaldklänge
Silvbergs brudmarsch
Sjungar-Lars visa
Skara brudmarsch (Lagmansboda brudmarsch)
Skålvisa från Malung
Skänklåt av Leif Göras
Skänklåt från Hedemora
Skänklåt från Medelpad
Skänklåt från Orsa
Skänklåt från Äppelbo
Skänklåt till brudparet
Spelmanshälsning
De snälla gudmororna
Spelmanskvällen
Spindeln
Steklåt från Grytnäs
Svanlåten från Föllinge
Till Göran
Till min sommarsyster
Titanolåten
Trefaldighetsträffen
Valbolåten
Vallpojken
Vid bröllopsgården
Visa från Mockfjärd
Vismelodi från Grangärde
Vismelodi från Jämtland
Vårlåt
Vårlåt
Vårnyckeln
Vårvisa
Åltomtabromarschen
Älg-Anders gånglåt nr 1
Älg-Anders gånglåt nr 2
Älgjakten
Östbjörka gånglåt
Vals efter Hampus August
Vals efter Hampus August
Vals efter Hampus August
Vals efter Hampus August
Vals efter Carl Herman Erlandsson
Vals från Enviken
Vals efter Edvard Söderlund
Mormors brudvals efter Vilhelm Hedlund
Vals från Enviken
Vals från Enviken (SvL Dalarna 1359)
Vals efter Edvard Söderlund
Vals från Enviken
Vals efter Norbergs-mor
Vals efter Vilhelm Hedlund
Anna-Gretas vals
Anna-mosters vals
Bjuråkersvalsen
Björkdungen
Brittsommarvals
Brudvals
Brunkullans vals
Byvalsen
Båvens bränningar
Böljors sång
Däckens Vals
Ekesvalsen
Elvida (Vals av Karl-Ersa i Husås)
Ess-valsen
Finnbygdsvalsen
Flickan från Finnskogarna
Frida Josefin
Försommarvals (Vals av Karl Ersa i Husås)
Gammal vals
Garpenbergsvalsen
Glädjens vals
Gästgivarvals
Hem från Delsbo
Husbyvalsen
Hälsingevalsen nr 2
Jubileumsvals
Jättendalsvalsen
Knalle Juls vals
Kavelbrovalsen
Klarinettvals från Årsunda
Kvarngubbens vals
Linåkersvalsen
Longstôrper-valsen
Ludgo-fröjd
Lundbackavalsen
Långsjönäsvalsen
Längtan till byn
Längtan till Norrland
Martins vals
Orevalsen
Orr-Jonkes valsen
Orrängsvalsen
Pappas vals
Pingstliljor
På fäbodvallen
Renåvalsen
Sandbackalåten
Ramlösapolkan (även känd som "Helsingborgspolkan")
Sensommarvalsen (SvL Östergötland 298)
Skogstjärnen
Skomakarvalsen
Skymning vid Dellen
Sme-Pelles vals
Spelmansminne
Fyrtur efter J A Guldstrand
Spelmansvals från Norn
Spetsbergsvalsen
Stens vals från Rättvik
Stock-Wiktors vals
Svensk Annas vals
Thoréns vals (Herrgårdsvals från Värmland)
Thore Härdelins A-durvals
Till havs i motorbåt
Vals efter J J Bruun
Tösavalsen
Vals av Blind-Pelle "Sorgevalsen" (SvL Hälsingland 369)
Vals av Pelle Schenell (SvL Hälsingland 129)
Vals efter Arvid Brännlund (SvL Jämtland 639)
Vals efter Jons-Axel Eriksson
Vals från Boda "Snyftvalsen"
Vals efter Isakes Olof
Stor-lâuvalsen
Lasses-Jones-Jönses vals
Vals efter Gossas-Erik
Vals efter Lomjansguten (SvL Värmland 231)
Jämtvalsen
Vals efter Timas Anders
Vals efter Arvid Brännlund
Vals från Rättvik
Vals av Ingels Jan
Polska från Undersvik
Vals till dig
Vid Balungen
Vid Storsjön
Vårbäcken
Ågrens vals
Ödebygdsvalsen
Ödetorpsvalsen
Algot och Beda
Aros hambo
Back-Ols Eriks hambo
Blånn-Olles hambo
Bockfoten
Bolls-Olles polska
Brännvinspolska från Stocklycke
Engelbrekts hambo
Fröjd på Gammelfallet
Glada Nisses hambo
Hambo efter Torvald Svensson
Hambo i förrgår
Hambo i köket
Hambo med sambo
Hambo om bakfoten
Hambo på Reva
Hambobacken
Hambo-polska från Svärdsjö
Hambo-polska från Svärdsjö
Hambo-polska från Sävast
Hii pojkar
Härjedalingen
Härjedalsliv
Jamt-Lofs hambo
Julpolskan
Kias hambo
Klosterminnen
Knorrings hambo
Kom å dans me´ mej Sillrejänta
Lillemans Hambo
Lill-Truls
Långbacka-Jans polska
Långnäshambo (Polska eller hambo efter Werner Röstberg)
Nenas polska
Polska från Bollebygd
Sillre-gôbben
Solskenshambo
Spräng-Lundgrens hambo
Syt-pigan
Säterhambo
Tjärdalen
Torpar-Axels polska
Vimmerby-hambo
Schottis efter Pipar-Jonke
Schottis efter Pipar-Jonke
Schottis från Enviken
Pelles Rullpolska
Baksjöbottningen
Dans i Slöjdstugan
En liten schottis
Filialen
Grannens schottis
Hundbiten
I enklaste laget
Jejjes schottis
Kalle Thor´s låt´n
Knäpp-Schottis
Krantzes schottis
Kristoffers schottis
Köldknäppen
Lillfinken
Manne Sundbergs schottis
Midsommarfröjd
Reinlender fra Gudbrandsdalen
Reinländer från Lofoten
Reinlender etter Jo Kolstadlökken
Reinlender etter Ola Spakrud
Rôvkroken
Schottis från Falun
Schottis från Bingsjö
Schottis efter Isakes Kisti (Fredmans Britas schottis)
Schottis från Edsele
Schottis från Frykerud
Schottis från Föllinge
Schottis från Föllinge
Schottis från Glanshammar
Schottis från Grängesberg
Idreschottis nr. 5
Schottis från Malung
Schottis från rallartiden
Schottis från Ångermanland
Schottis i A-dur från Boda
Schottis på Disagården
Schottis på Nyköpingshus
Schottis till Bengt
Schottis efter Rune Fredriksson
Skållmånsarn
Sommarkväll i Dalom
Sommarschottis
Taklagsfesten
Toraderjentene (Reinlender av Knut Ivar Böe)
Tur - Retur
Uppå landsvägen
Wikmans Hans schottis
Ådalsschottis
Djurgårdsfärjan
Hambomazurka från Dorotea
Hamra-mazurka
Jämtbesök
Ludgo Pelles mazurka
Magdas mazurka
Masurka av Ellev J. Indahl
Masurka etter Rönnaug Vangen
Mazurka av Sigvard Nordström
Mazurka efter Karl Berggren
Mazurka från Råneå
Mazurka i Tomtbacken
Mazurka
Tengbergs polska
Tisdagsmazurka
Turbomazurka
Bacon and eggs
Grävskopan
Hamra-polkett
Hälsingebocken
Hälsingen
Järvsö-polka
Kurts gammelhyffsa
Lundholmspolketten
Polka efter Gustav Hindriks
Polka från Torsång
Polkett från Grycksbo
Polkett från Uppland
Sanna - polka
Springpojken
Tillbergs polkett
Gubbsvängen
Ingas snoa
Jämtgubben
Lantbrevbärarsnoa
Noas snoa
Pers-Hans snoa (Stockholmspolketten)
På Bergbacken
På Åsbogården
Sno undan lite
Snoa - Polka Nr 10
Snoa från Tolvsbo
Snoa på Björnkullen
Snoa till mormor
Säbb-Johns snoa
Trettondagssnoa
Vals efter Carl H Erlandsson (SvL Uppland 106)
Brudkronan (Gammal vals från Orsa)
Hörksvalsen
Nigvals från Ovansjö
Spel-Nisses Vals
Stegvals från Nås
Stigvals från Medelpad
Föllingers första komposition
Vals efter Pelle Schenell (SvL Hälsingland 118)
Vals från Kall
Vals från Mörsil
Springvals från Hållnäs
Polska i moll
Kast om låten
Nigdans (Bugdans) efter Snickar-Erik
Polska efter Myr-Hans
Gånglåt av Pelle Schenell (SvL Hälsingland 135)
Polkett efter Pallas Olov Olsson
Bakvinn (Skrea)
Hambopolska efter Lim-Erik
Grönåsvisan (Cymbalhambo från Hälsingland)
Polska från Järvsö
Godingen
Kristin - Kristin (Sv Folkdanser Del 1)
Polska efter Hurtigs Pelle (SvL Härjedalen 798)
Schottis till Laina
Schottis efter Fredrik Winblad von Walter
Polska efter Pipar-Jonke
Riksdagsman Per Anderssons favoritpolska
Ringlåt efter Carl Sved (SvL Hälsingland 163a)
Lapp-Nisses polska
Polska efter Bryggarn
Håvapolskan
Polska efter Pipar-Jonke
Gånglåt efter Anders Höök
Snurrebock från Hälsingland
Berlinskan (Sv Folkdanser Del 1)
Bleking (Sv Folkdanser Del 1)
Daldans (Sv Folkdanser Del 1)
Dansa fyra (Sv Folkdanser Del 1)
Dubbel fyrtur (Sv Folkdanser Del 1)
Ekebypolska (Sv Folkdanser Del 1)
Engelska för tre par (Sv Folkdanser Del 1)
Fan i Banko (Sv Folkdanser Del 1)
Fingerpolkett (Sv Folkdanser Del 1)
Fjäskern (Sv Folkdanser Del 1)
Fria valen (Sv Folkdanser Del 1)
Fryksdalsdans (Sv Folkdanser Del 1)
Fyrmannadans (Sv Folkdanser Del 1)
Fyrtur (Sv Folkdanser Del 1)
Fyrtur från Luggude härad 1 (Sv Folkdanser Del 1)
Fyrtur från Luggude härad 2 (Sv Folkdanser Del 1)
Galopp (Sv Folkdanser Del 1)
Marbäcken
Gotlandskadrilj (Sv Folkdanser Del 1)
Gubben Noak (Sv Folkdanser Del 1)
Hallingen (Sv Folkdanser Del 1)
Jämtpolska (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Bara (SvL Skåne 702)
Kadrilj från Bara (SvL Skåne 700)
Kadrilj från Ekeby socken (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Fälleberga (SvL Skåne 729)
Kadrilj från Gotland (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Halland (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Holm och Ågarp (SvL Halland 307)
Kadrilj från Landskrona (SvL Skåne 756)
Kadrilj från Landskrona-trakten (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Oxie härad (SvL Skåne 1115)
Kadrilj från Torna härad (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Vessige socken (SvL Halland 201)
Kadrilj från Västerbotten (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Öland - Sexengelskan (Sv Folkdanser Del 1)
Kadrilj från Övraby socken (Sv Folkdanser Del 1)
Kiviks marknad (Sv Folkdanser Del 1)
Klappdans (Sv Folkdanser Del 1)
Kopparslagarn (Sv Folkdanser Del 1)
Kulldans (Sv Folkdanser Del 1)
Körepolska (SvL Skåne 1095)
Körepolska (SvL Skåne 549)
La Chasse (Sv Folkdanser Del 1)
Lachats (Sv Folkdanser Del 1)
Leksandslåten 2 (Sv Folkdanser Del 1)
Lilla Lotten (Sv Folkdanser Del 1)
Långdans från Närke (Sv Folkdanser Del 1)
Mazurka från Jämtland (Sv Folkdanser Del 1)
Monfarino (Sv Folkdanser Del 1)
Möllaredansen (Sv Folkdanser Del 1)
Nigdans från Gotland (Sv Folkdanser Del 1)
Oxdansen (Sv Folkdanser Del 1)
Polka från Knäred (Sv Folkdanser Del 1)
Polska från Särna - Lillhurven (Sv Folkdanser Del 1)
Polska från Älvdalen (Sv Folkdanser Del 1)
Polska till Fyrmannadans (Sv Folkdanser Del 1)
Rillen (Sv Folkdanser Del 1)
Ryska polskan (Sv Folkdanser Del 1)
Räknaren (Sv Folkdanser Del 1)
Ränningen (Sv Folkdanser Del 1)
Schottis i turer (Sv Folkdanser Del 1)
Sjuspring (Sv Folkdanser Del 1)
Skarva (Sv Folkdanser Del 1)
Skobodans (Sv Folkdanser Del 1)
Skokar (Sv Folkdanser Del 1)
Skåningen eller Stoppen (Sv Folkdanser Del 1)
Skördedans (Sv Folkdanser Del 1)
Sme-Gräbban (Sv Folkdanser Del 1)
Snurrebocken (Sv Folkdanser Del 1)
Polska till Olof Anderssons minne
Tantoli / Kaakkuri (Sv Folkdanser Del 1)
Tosingadansen (Sv Folkdanser Del 1)
Trekarlspolska (Sv Folkdanser Del 1)
Tretur (Sv Folkdanser Del 1)
Träskodans (Sv Folkdanser Del 1)
Varsovienne (Sv Folkdanser Del 1)
Vindmölledans (Sv Folkdanser Del 1)
Västgötapolska (SvL Västergötland 221)
Väva Vadmal (Sv Folkdanser Del 1)
Ålandskadrilj (Sv Folkdanser Del 1)
Åstorpastycket (Sv Folkdanser Del 1)
Långpolska efter Katrina Lundstedt
Vals efter Katrina Lundstedt
Schottis efter Katrina Lundstedt
Gånglåt efter Katrina Lundstedt
Polkett efter Katrina Lundstedt
Polska efter Hagströms-Erske
Slängpolska efter Hagströms-Erske
Slängpolska efter Katrina Lundstedt
Anglais efter Ola Hansson
Polkett efter Katrina Lundstedt
Sammels Jon-Eriks polska
Katrinas slängpolska
A-dursvalsen efter Katrina Lundstedt
Slängpolska efter Katrina Lundstedt
Polska från Torsång "Ryggsäcken"
Ol-Ersens polska
Vismelodi efter Katrina Lundstedt
Slängpolska efter Katrina Lundstedt
Långpolska efter Katrina Lundstedt
Vals efter Korpen
Långpolska efter Korpen
Hultens vals efter Katrina Lundstedt
Vals efter Katrina Lundstedt
Polkett efter Frid-Daniel
Dans för 5 par
Den toppede höne
Dobbelt kvadrille (Sönderborg)
Familie Sekstur
Familie-rheinländer
Familjevals
Fandango I
Fandango II
Fandango III
Feiar frå Vestlandet
Firetur frå Nes, Romerike I
Firetur frå Nes, Romerike II
Firetur frå Nes, Romerike III
Fyrmannaschottisch
Gamle familievals
Hienohelma
Iipuli-Kukko
Jägaremarsch
Klapp-polka
Kliplev marked
Knytnävspolska
Krossadans med tre
Lilla Lustig
Lumparlandstravarin
Martin Wappu
Masjös
Mignon
Nuuskapolkka
Ödegårdspolskan, Furuboms polska
Pas d´Espagne
Pigernes polka
Ritsch, ratsch
Gånglåt (Invigningslåt till ett mindre bygge)
Sandsvärril
Seksmannsril frå Asker
Sex bussar
Skomagerstykket
Svensk maskerade
Tanila
Tre ting
Trommelvals
Trondheimar
Ungkaa´els dans
Vanha Kulta
Vienerkreuzerpolka I
Vienerkreuzerpolka II
Åttepardansen
Åttetur frå Asker
Ingers Brudvals
Österbottnisk fyrkant
Gånglåt "Excellensen"
Vals "Mesele-göken" (två fåglar)
Anglaise Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Anglaise Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Fiolen min Vals
Anglaise Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Angläs Nr 6 (Gamla Dansar i Skåne)
Angläs Nr 7 (Gamla Dansar i Skåne)
Brännvinspolska (SvL Skåne 1016)
Engelska Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Engelska efter Johannes Nord (SvL Skåne 727)
Engelska efter Johannes Nord (SvL Skåne 731)
Engelska Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Skärstravalsen (SvL Hälsingland 52)
Vid Ljungan
Polska till lilljänta (Tyras polska)
O'lars-Eriks gånglåt
O'lars-Eriks vals
Jubileumsschottis
From-Olles sjua "Sjuan"
Hambo i Hudik
Engelska efter Johannes Nord (SvL Skåne 732)
Engelska Nr 6 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyratur Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyratur Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyrtur Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyrtur Nr 5 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyrtur Nr 7 (Gamla Dansar i Skåne)
Fyrtur efter Per Thelin (SvL Skåne 399)
Getabockadansen Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Getabockadansen efter Erland Hansson (SvL Skåne 816)
Köraus (Gamla Dansar i Skåne)
Långdans Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Långdans Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Långdans Nr 3 (Gamla Dansar i Skåne)
Långdans Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Långdans Nr 5 (Gamla Dansar i Skåne)
Ryska polonäsen Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Ryska polskan (SvL Skåne 981)
Ryska polskan Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Ryska polskan Nr 3 (Gamla Dansar i Skåne)
Studa polska (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 3 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 4 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 5 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 6 (Gamla Dansar i Skåne)
Tretur Nr 7 (Gamla Dansar i Skåne)
Väva vadmal Nr 1 (Gamla Dansar i Skåne)
Väva vadmal Nr 2 (Gamla Dansar i Skåne)
Barrsätra vals
Brukslåten
Edvins hambo
Edvins vals
Gånglåt
Hambo
Hambopolska
I brittsommartid
Längtan
Namnlösen
Polska i skymningen
Spelmansvals
Tankar i sommarkväll
Springlek efter Fjös Erik
Tankar klädda i toner
Väntan på våren
Den halve kaede
Österbypolsk
Annia pellon jenka
Sex Man Engelska från Finnström
Lintunen (Liten fågel)
Sahanperän sottiisi
Soluppgången Polska av Tommy Gjers Siljansnäs
Moster Sara Lisa
Sex Man Engelska från Kökar
Talgoxen (Finsk schottis)
Vindelisken (Finsk polka)
Åtta Man Engel
The Mexican waltz
Bergrosa
Dans ved Grönntjern
Drevsjövalsen
Eikeril
Flageolettpolsen
Mellom vener
Norsk reinlender
Pariserpolka Nr 1
Pariserpolka Nr 2
Pariserpolka Nr 3
Perestrojka
Polsk från Engerdal
Reinlender fra Röros
Röragenvalsen (A-dur)
Rörospols efter Jostein Nytröen
Rörospols Nr 2
Skrucken (Pariserpolka)
Slipstenspolka
Ve´bosvängen
Juego
Trojka
Tjeckisk polka
Die hammerschmiedsgesellen
Kleine schottische
Zigeunerpolka
Jingle Bells
Oh Johnny
Oh Susanna
Den ros du gav mej
Holmbergs tango
Dunderbergs storpolska
From-Olles brudmarsch
La Paloma
Tango-kavaljeren
Så går jag här i ringen
Badar'n
Brudmarsch från Ilsbo
Fiolia
Förstingen
Gamla Forsabron
Gratulation
Jannes polska
Kyrklåt från Ilsbo
På Lillbergsgården
Regnvärspolska
Tvåstjärnan
Vals efter Jons-Axel Nr 1
Vals efter Jons-Axel Nr 2
Vals efter Jons-Axel Nr 3
Vals efter Jons-Axel Nr 4
Vals efter Jons-Axel Nr 5
Vals efter Jons-Axel Nr 6
Vals efter Jons-Axel Nr 7
Vals efter Jons-Axel Nr 8
Vals efter Jons-Axel Nr 9
Vals efter Jons-Axel Nr 10
Vals efter Jons-Axel Nr 11
Vals efter Jons-Axel Nr 12
Vals efter Jons-Axel Nr 13
Vals efter Jons-Axel Nr 14 (På Reflinge)
Vals efter Jons-Axel Nr 15 (Nu så ä dä messômmar)
Polska (From-Olle)
Vals efter Jons-Axel Nr 16
Vals efter Jons-Axel Nr 17 (Lilla kärestan min)
Vals efter Jons-Axel Nr 18 (Ossemellan-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 19
Vals efter Jons-Axel Nr 20 (Linnea-vals)
Bakmes av Åker Erland Jonsson (Variant av Vårvindar friska)
Vals efter Jons-Axel Nr 21 (Hilda-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 22
Vals efter Jons-Axel Nr 23
Vals efter Jons-Axel Nr 24 (Från Hedemora 1825)
Vals efter Jons-Axel Nr 25 (O, min Augusta)
Polska efter Blind-Pelle
Vals efter Jons-Axel Nr 26 (Hornkroks-valsen)
Vals efter Jons-Axel Nr 27 (Östling-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 28 (Elof-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 29 (Nyårs-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 31
Vals efter Jons-Axel Nr 32
Vals efter Jons-Axel Nr 33
Vals efter Jons-Axel Nr 34 (Tyra-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 35 (Flickans blund-vals)
Vals efter Orr Jonas
Vals efter Jons-Axel Nr 36 (Inelinations-vals)
Vals efter Jons-Axel Nr 37
Vals efter Jons-Axel Nr 38
Polska efter Jons-Axel Nr 39
Polska efter Jons-Axel Nr 40
Gammal Hälsingevals
Polska efter Jons-Axel Nr 41
Polska efter Jons-Axel Nr 42
Polska efter Jons-Axel Nr 43
Polska efter Jons-Axel Nr 44
Polska efter Jons-Axel Nr 45
Schottis
Polska efter Jons-Axel Nr 46
Polska efter Jons-Axel Nr 47
Polska efter Jons-Axel Nr 48
Polska efter Jons-Axel Nr 49
Polska efter Jons-Axel Nr 50
Polska efter Jons-Axel Nr 51
Polska efter Jons-Axel Nr 52
Polska efter Jons-Axel Nr 53
Polska efter Jons-Axel Nr 54
Polska efter Jons-Axel Nr 55
Beväringsmarsch från Bjuråker
Polska efter Jons-Axel Nr 56 (Skiling Hofs polska)
Polska efter Jons-Axel Nr 57 (Favorit-polska)
Polska efter Jons-Axel Nr 58 (Maria-polska)
Polska efter Jons-Axel Nr 59
Polska efter Jons-Axel Nr 60
Polska efter Jons-Axel Nr 61
Polska efter Jons-Axel Nr 62
Smedjebackens-polska (Polska efter Jons-Axel Nr 63)
Polska från Uppland (Polska efter Jons-Axel Nr 64)
Polska från Uppland (Polska efter Jons-Axel Nr 65)
Polska från Uppland (Polska efter Jons-Axel Nr 66)
Polska från Svärdsjö (Polska efter Jons-Axel Nr 67)
Polska från Dalarne Polska efter Jons-Axel Nr 68
Polska från Frösön (Polska efter Jons-Axel Nr 69)
Friska tag (Polska efter Jons-Axel Nr 70)
Jämt-polska (Polska efter Jons-Axel Nr 71)
Jämt-polska (Polska efter Jons-Axel Nr 72)
Polska från Roslagen (Polska efter Jons-Axel Nr 73)
Polska från Sundsvall (Polska efter Jons-Axel Nr 74)
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 75
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 76
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 77
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 78
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 80
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 81
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 83
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 86
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 87
Hambopolska efter Jons-Axel Nr 88
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 89
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 90
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 91
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 92
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 93
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 94
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 95
Hambopolkett efter Jons-Axel Nr 96
Polka-mazurka efter Jons-Axel Nr 97
Polka-mazurka efter Jons-Axel Nr 98
Polka-mazurka efter Jons-Axel Nr 99 (Vårblomman)
Polka-mazurka efter Jons-Axel Nr 100
Polka-mazurka efter Jons-Axel Nr 101 (Långalns böljor)
Beata-mazurka (Mazurka efter Jons-Axel Nr 102)
Munter mazurka (Mazurka efter Jons-Axel Nr 103)
Reinlender efter Jons-Axel Nr 104
Reinlender efter Jons-Axel Nr 105
Reinlender efter Jons-Axel Nr 106
Schottis efter Jons-Axel Nr 107
Schottis efter Jons-Axel Nr 108
Schottis efter Jons-Axel Nr 109
Schottis efter Jons-Axel Nr 110
Schottis efter Jons-Axel Nr 111
Schottis efter Jons-Axel Nr 112
Schottis efter Jons-Axel Nr 113
Schottis efter Jons-Axel Nr 114
Schottis efter Jons-Axel Nr 115
Schottis efter Jons-Axel Nr 116
Schottis efter Jons-Axel Nr 117
Schottis efter Jons-Axel Nr 118
Schottis efter Jons-Axel Nr 119 Jänka (Finland)
Polka efter Jons-Axel Nr 120
Polka efter Jons-Axel Nr 121
Polka efter Jons-Axel Nr 122
Polka efter Jons-Axel Nr 123
Polka efter Jons-Axel Nr 124
Polka efter Jons-Axel Nr 125
Polka efter Jons-Axel Nr 126
Polka efter Jons-Axel Nr 127
Polka efter Jons-Axel Nr 128
Polka efter Jons-Axel Nr 129 (Axelina)
Polka efter Jons-Axel Nr 130
Polka efter Jons-Axel Nr 132 (Burströms polka)
Polska efter Lissmyr Erik
Polka efter Jons-Axel Nr 133 (Kallifång)
Galopp efter Jons-Axel Nr 134
Galopp efter Jons-Axel Nr 135
Galopp efter Jons-Axel Nr 136
Galopp efter Jons-Axel Nr 137
Galopp efter Jons-Axel Nr 138
Galopp med vals efter Jons-Axel Nr 139
Galopp efter Jons-Axel Nr 140
Galopp efter Jons-Axel Nr 141
Marsch efter Jons-Axel Nr 142
Folkärna-marschen Marsch efter Jons-Axel Nr 143
Björnmyrpolskan
Bojäntan
Bråklinsbacken
Båtsman Bisslings polska
Båtviksvalsen
Dyvingepolskan
Eklund i svängen
Höstdagjämning
Jämt schå
Kvälläppan
Lundkullarn
Långtomtarns polska
Mälaröjäntan
Mälaröpojken
Nätt och jämt
På jämtskogen
På Lindö loge
Sillretag
Skrikstugepolska
Slöjdarvalsen
Sommar på Kråkvilan
Storvretapolskan
Urmulagöken
Hälsingelåten.
Polska.
Mördar-Cajsas
Vals i Lissbovik
Vårdagjämningen
Ålkråkan
Spelmanshemmet
Vals av Bengt Johansson
Blinde Karls visa
Storpolskan.
Schottis efter Ragge Eriksson
Hambo-polska från Norbo finnmark
Luffarevalsen
Tro aldrig jag glömt
Bofinken
Domherren
Fest på Listvägen
Fiskarpolka
Fånt vi se då, fånt vi se då...
Gånglåt av Roland Johansson
Hambo-polska av Roland Johansson
Korsnäbben
Ljusterån
Vismelodi av Roland Johansson
Vallstintan. Vals.
Polska.
Vals.
Polska.
Avskedsgånglåt.
Polska
Hälsinge storpolska
Vals
Gammal gånglåt. Ursprungligen visa.
Brudpolska.
Knäpplåt
Vals.
Vals.
Forsfärden
Häxritten Polskan som får alla häxor att stampa takten
Vals efter Murare Sundqvist
Svanvalsen
Gök-polska
Polska "Målången"
Gånglåt
Vals
Polska efter Orr Jonas
Polska efter Orr Jonas
Polska från Färila
Sörensens polska
Gammal vals från Delsbo
Polska
Brudpolska efter spelman Färm
Urgammal valsmelodi
Polska efter Skyttner
Fanjunkare Walters polska
Sista Valsen
Mora äldre brudmarsch
Gånglåt efter Petter Blomberg
Vingel-Anders vals
Hästbytarvalsen efter Vingel-Anders
Gånglåt efter Näs-Erik Olsson
Lars Hökpers vals
Hambo-polska efter Gubben Tångring
Ljusdalsvalsen
Styggvalsen efter Jon Ersson
Vals "Ålands-Martor"
Polska Tillägnad Thore Härdelin
Gånglåt efter Katrina Lundstedt "Lilla la"
Dockedansen
Brudmarsch från Nås finnmark
Andakten
Fredriks Gånglåt
Farmors vals
Kyrk-polska
Rönnqvists brudmarsch från Jämtland
Gånglåt efter Hammare
Vals från Vilhelmina
Engels Pols (Totakt-pols, nr. EJ-24)
Engels Pols Dans (Totakt-pols, nr. EJ-42)
Polsk (Totakt-pols, nr. JCN-344)
Englis (Totakt-pols, nr. Biehl-8)
Hambo på logen
Göingegillets Gånglåt
Sotare Kjällman
Trettondedagsmarschen
Romins polska
Farfarspolskan
Mass Hans Dalns gånglåt
Polska efter Bleckå och Gössa Anders d.ä.
Barbro Pers Polska efter Anders Södersten
Stenselepolskan
Polska efter Persapojkarna
Hybo klack
Polkett från Loshult
Äppelbo gånglåt
Hambopolska från Granåsen Dorotea
Polska efter Blind-Pelle
Polska av Gelotte (SvL Uppland nr. 9)
Vendelpolskan
Hogapolskan
Vingåkersvalsen
Marsch efter Kvarnmyr Lars
Gånglåt efter Anders Frisell (Gånglåt från Mockfjärd)
Brödernas polska
Tiokronorspolskan
Pekkos Pers storpolska efter Hjort Anders
Nylandspojkarna mitti
Baltzerjungfrun
Gärdebylåten
Myrstacken
Åkermans polska
Redigera - Historik - Utskrift - Senaste ändringarna - Sök
Sidan senast ändrad 2011-04-28 20:30